Nar ve Sağlık

Nar, lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde hem sağlığımızın korumasında hem de hastalıkların önlenmesinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalara bakıldığında, narın antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar (iltihaplanma önleyici) etkileri olduğu görülmektedir. Nar, içeriğindeki zengin polifenol ve antioksidan sayesinde belirli kanser türleri başta olmak üzere, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde; diş ve ağız sağlığı bakımında ve cilt dokusunun yenilenmesinde etkili rol oynar.

Aşağıdaki tabloda, 100 gr narın içeriğindeki besin değerleri gösterilmektedir.

Yüksek oranda lif, protein, çinko, fosfor, magnezyum ve demir bileşenleri içeren narın bazı önemli faydalarını sizler için derledik.

✓ Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

✓ Damar tıkanıklıklarını önleyip kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

✓ Güçlü antioksidan özelliği olan nar başta göğüs, akciğer, kolon ve cilt kanseri olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı mücadelede etkili rol oynar.

✓ Cilt hücrelerinin ve dokularının yenilenmesine ve onarımına yardımcı olur.

✓ Kolesterol ve tansiyonu dengeler.

✓  Sindirim problemlerine ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

✓  Ağız ve diş sağlığının korunmasında etkili rol oynar, diş plağının yol açtığı zararlı etkileri azaltır.

✓ Gribal enfeksiyonlara karşı etkilidir.

✓ İçeriğindeki demir bileşeni sayesinde kansızlığa iyi gelir.

✓ Hafızayı güçlendirerek alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Referanslar:

Kandylis, P., & Kokkinomagoulos, E. (2020). Food Applications and Potential Health Benefits of Pomegranate and its Derivatives. Foods (Basel, Switzerland)9(2), 122. https://doi.org/10.3390/foods9020122

Zarfeshany, Aida et al. “Potent health effects of pomegranate.” Advanced biomedical research vol. 3 100. 25 Mar. 2014, doi:10.4103/2277-9175.129371

Bir yanıt yazın